OPRAVA HISTORICKÉ STŘÍKAČKY JDE DO FINÁLE

24.08.2018 11:45

Lojovický hasičský sbor je hrdým majitelem historické hasičské stříkačky vyrobené v továrně Ing. Bohuslav Eberta. 15.dubna 1939 přivezl majitel továrny Ing. Ebert objednanou motorovou stříkačku s motorem Aero 50 (dvoutaktní čtyřválec o objemu 2L), předvozkem a hadicemi v ceně 37.700,-Kč do Lojovic.

Díky nadaci Plzeňského prazdroje KOZEL LIDEM probíhá oprava tohoto krásného historického stroje. Opravu provádí místní společnost WWW.SKODAMOTOR.CZ pana Štěpána Berného.  Nejtěžší bylo získat chybějící komponenty – pravotočivou magnetku Scitnila a vyrobit pastorek pro její pohon z klikové hřídele. Provedena bude komplet nová instalace kabelových rozvodů zapalování. Vyčištění a oprava palivové soustavy a karburátoru.

Rádi bychom opravenou stříkačku předvedli v chodu u příležitosti oslav ke 140. výročí založení sousedního hasičského sboru v Pyšelech, které se koná 15. září od 13 hodin. Kolegové s Pyšel, a především kolega Jan Kostrhoun, jsou vášnivými sběrateli strojů EBERT a doufáme, že naše účast jim udělá radost.

Miroslav Němec

Tento projekt byl podpořen z Grantového programu Plzeňského Prazdroje.

Poznámka:

Továrna požárních stříkaček ing. Bohuslava Eberta působila na trhu s hasičskou technikou od roku 1920 do roku 1948. Firma sídlila v Praze VIII – Vysočanech, Drahobejlově ulici 1164. V roce 1938 vlastnilo jeho stroje okolo 750 našich i zahraničních sborů. Činnost závodu ukončil únor 1948. Ve svých 68 letech byl roku 1959 neprávem odsouzen na 30 měsíců do vězení. Těžké podmínky ve vězení se podepsaly na jeho zdraví a 8. února 1961 zde zemřel na zástavu srdce.